Czym osłonić altanę od wiatru i deszczu?

Ogród to ulubione miejsce wypoczynku wielu Polaków. Jednak w wielu przypadkach zabudowa altany przed wiatrem jest wręcz koniecznością. Jednak jak to zrobić, żeby uprzyjemnić sobie wypoczynek, a równocześnie zachować estetykę konstrukcji? Sprawdź w naszym artykule!

Dlaczego warto zadbać o zabudowę altany przed wiatrem?

Wypoczynek w altanie kojarzy się zazwyczaj z ciepłymi letnimi dniami. Wiosną i jesienią wiele osób przenosi się do wnętrz domów, ponieważ chłodny wiatr skutecznie utrudnia odpoczynek. Niezabudowana altana to także niestety większy hałas od ulicy, a także mniejsza prywatność. Nie musi tak jednak być. Znalezienie odpowiedniej osłony altany przed wiatrem to prosty sposób na rozwiązanie tych problemów. Dzięki temu Twój taras będzie osłonięty przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, wiec będziesz mógł pić w nim kawę nawet w deszczowe popołudnie. Nie będziesz też martwić się wścibskimi spojrzeniami sąsiadów czy głośnymi dźwiękami. Niektóre osłony przeciwdeszczowe do altany stanowią też zabezpieczenie przed insektami, a także pięknie się prezentują.

Czym osłonić taras?

Czym osłonić taras od wiatru? Jest na to wiele sposobów. Przedstawimy najpopularniejsze, żebyś mógł łatwo wybrać metodę, która najbardziej pasuje do Twojego ogrodu.

Osłony z roślin – naturalna ochrona

Do najbardziej naturalnych metod zalicza się stworzenie osłony altany od wiatru przez posadzenie roślin. Szereg drzew i krzewów potrafi stworzyć efektowną i praktyczną barierę chroniącą przed deszczem i wiatrem. 

Takie rozwiązanie wygląda bardzo efektownie, jednak ma pewne mankamenty. Zanim rośliny urosną na tyle, by osłonić taras, minie kilka lat. Po tym czasie niestety nie tylko osłonią taras przed wiatrem, ale także go zacienią. Będzie to też efekt nieodwracalny (chyba że zdecydujesz się na tak drastyczny krok, jak wycięcie drzew).

Trwała zabudowa altany

Zabudowa altany przed wiatrem to trwalsza, aczkolwiek bardziej kosztowna alternatywa. Możliwości są tutaj nieograniczone: od drewnianych konstrukcji, przez aluminium, aż po wersje z tworzyw sztucznych. Zabudowa ochroni Cię nie tylko przed silnym wiatrem, ale również przed niechcianymi gośćmi, takimi jak insekty.

Wiele osób uważa jednak, że całkowita zabudowa mija się zupełnie z samą koncepcją altany, która z założenia powinna być dostępna z wielu stron. Nie zawsze wygląda to też estetycznie.

Markizy, rolety i parawany – przenośna ochrona

Markizy, rolety czy parawany to kolejne opcje, które spełnią swoją rolę jako osłona od wiatru do altany. Te produkty są łatwe w montażu, przenośne i dostępne w różnych wzorach i kolorach. Zazwyczaj są dość tanie.

Niestety nie jest to rozwiązanie na lata. Takie produkty osłonią altanę przed niezbyt gwałtownym wiatrem, jednak bardziej porywiste podmuchy mogą je trwale zniszczyć. Nie zapewnią Ci też ochrony przed deszczem.

Plandeki

Kolejnym pomysłem, jak osłonić altanę od wiatru, jest użycie plandeki na wymiar. Jest to niedrogie i łatwe w montażu rozwiązanie, które sprawdza się praktycznie w każdym ogrodzie. Skuteczne chroni przed wiatrem, słońcem, deszczem czy owadami. Stosowanie plandek daje możliwość wyboru koloru, gramatury czy grubości, co pozwoli na stworzenie indywidualnej aranżacji. Plandeki na altanę stanowią skuteczną ochronę, którą możesz zdejmować i zakładać w zależności od pogody – a także Twoich preferencji.

Podsumowanie

Czym osłonić altanę od wiatru? Do dyspozycji masz różne metody, takie jak nasadzenie roślin, trwała zabudowa, markizy czy plandeki. Jako producent kabin do wózków widłowych i osłon do kabin mamy duże doświadczenie w dostarczaniu klientom skutecznych osłon przed pyłem i hałasem. Nasze rozwiązania sprawdzają się więc tym bardziej w warunkach domowych. Zamówisz wiec u nas praktyczne plandeki, a także pokrowce na grilla i pokrowce na meble ogrodowe.Dodaj komentarz